Arduino - multifunkcionalna oprema za kreativne projekte

Arduino je odličan alat za ljude svih nivoa znanja i veština. Dizajniran je za umetnike, dizajnere, studente, inženjere, hakere, hobiste i sve druge početnike zainteresovane za stvaranje interaktivnog okruženja i multifunkcionalne kreativne projekte.


Zbog činjenice da je jednostavan za upotrebu, da je softver za arduino programiranje besplatan, a hardverske ploče prilično jeftine, Arduino je stekao ogromnu popularnost u svetu. Velike zajednice korisnika širom sveta doprinele su razvoju platforme Arduino. Srbija je jedna od zemalja koja ima malu, ali veoma naprednu zajednicu zaljubljenika u Arduino. Cena ovih elektronskih komponenti kod nas je veoma pristupačna.

 

arduino

 

Šta je Arduino?


Arduino je open-source platforma koja se koristi za izgradnju različitih jednostavnih i komplikovanijih projekata u oblasti elektronike. Sastoji se od hardvera, tj. Arduino ploče sa procesorom i pratećim ulazno-izlaznim elementima (drugačije – mikrokontroler), i od IDE softvera za arduino programiranje, koji se pokreće na vašem računaru a služi za pisanje i učitavanje računarskog koda na fizičku ploču.


Arduino može da komunicira u okruženju sa različitim elektro dugmićima, motorima, zvučnicima, internetom, GPS-om, kamerama, pametnim telefonima, TV-om i sl., i da se tako upotrebi kao mozak za različite vrste elektroničnih projekata, od onih najjednostavnijih do komplikovanijih u oblasti robotike.


Nastao je 2005. godine kao program za studente na Interaction Design institutu u Ivreu, u Italiji, s ciljem da početnicima i profesionalcima omogući jeftin i jednostavan način projektovanja. Kasnije je najveću popularnost stekao upravo zbog te svoje jednostavnosti kod ljudi koji tek počinju sa elektronikom.

 

Arduino hardver


Italijanska kompanija Smart Projects proizvodi originalni Arduino hardver. Do danas je proizvedeno ukupno 13 zvaničnih Arduino ploča. Neki od njihovih naziva su Uno, Mini, Extreme, Nano, Mega, LilyPad i dr., naravno, svi sa prefiksom Arduino.


Većina Arduino ploča sastoji se od Atmel 8-bitnog AVR procesora sa različitim količinama fleš memorije, pinova i funkcija. Pinovi (analogni, digitalni, GND…) su mesta na kojima se spajaju žice za nadogradnju osnovnog i izgradnju novog kola, što zavisi od vašeg budućeg projekta. To što je hardver open-source (otvoren kod) znači da, osim originalnog proizvođača, i drugi mogu da modifikuju, razvijaju i proizvode derivate Arduino ploča, kako bi one pružile još više mogućnosti i funkcija.


Svaka Arduino ploča ima različite funkcije i mogućnosti, a putem konektora mogu da se lako povezuju i sa dodatnim modulima, takozvanim štitovima, koje proizvode razni proizvođači širom sveta. Štitnici i različiti jednostavni senzori su najpogodniji alati koji se koriste za oživljavanje vaših projekata. Arduino može da komunicira sa velikim brojem različitih senzora koji, na primer, mere svetlo, temperaturu, radioaktivnost, pritisak, blizinu, ubrzanje i slično.

 

Arduino programiranje


Arduino programiranje je prilično jednostavno. Arduino IDE aplikacija je napisana u Java programskom jeziku i koristi pojednostavljenu verziju C++, što početnicima znatno olakšava učenje programiranja, čak i onima koji nisu upoznati sa načinom razvoja softvera.


Kako bi napravili izvršni program, korisnici treba da definišu samo dve funkcije: setup (izvršava se jednom na početku i služi za početna podešavanja) i loop (izvršava se sve vreme u petlji dok se ne isključi ploča).

 

Odakle krenuti?


Odličan izbor za početnike je Arduino Uno R3 ploča koja sadrži sve što je potrebno za podršku mikrokontrolera. Jednostavno se povezuje na računar preko USB kabla. Poseduje 14 digitalnih ulazno/izlaznih pinova i 6 analognih ulaza, USB priključak, priključak za napajanje, taster za resetovanje itd.


Od ostalih ploča izdvojićemo još samo LilyPad Arduino, kako biste videli šta se sve može i u kojim oblastima projektovati. Ova kreativno dizajnirana ploča podržana je e-textile tehnologijom, i pored svega ostalog ima i ravno naličje i velike jastučiće za povezivanje što joj omogućava da se ušije u odeću i čak i da se pere zajedno s njom.

 

Arduino Srbija – cene

 

I u Srbiji je prisutna i veoma popularna porodica proizvoda Arduino. Cena hardverskih ploča i ostalih komponenti i dodatne opreme je veoma pristupačna za naše prilike. Na primer, Arduino Uno R3 možete kupiti za samo 700 din, dok se ostale komponente kreću i od 100 dinara pa naviše. Za početnike predlažemo Arduino Starter Kit koji sadrži sve što je potrebno od opreme za vaše prve kreativne projekte.


Zbog ovakve pristupačnosti Arduino je naročito popularan kod mladih školaraca i mladih istraživača koji su zainteresovani za oblast robotike, a svakako može poslužiti i kao odlično nastavno sredstvo na časovima informatike, robotike ili tehničkog obrazovanja.


Kompletan katalog trenutno dostupnih proizvoda u Srbiji možete pogledati ovde.